Ławka w parku to jeden z najważniejszych elementów zagospodarowania przestrzeni. To na ławce ludzie spędzają bardzo dużo czasu, dlatego powinna łączyć w sobie estetykę oraz bardzo dużą funkcjonalność.

 

Mała architektura

 

Pod tym pojęciem najczęściej mamy na myśli altany czy fontanny, ale jak się okazuje ławka też się może do tego zaliczać. Dzisiaj mała architektura jest obecna przez cały czas w naszym życiu. Nie tylko w miastach, ale również na wsiach.

 

Rodzaje ławek

 

Tak naprawdę rodzajów ławek jest bardzo, ale to bardzo dużo. Można je podzielić na rodzaj budowy, zastosowane materiały czy na to gdzie będą stały.

 

 

 

Ławki drewniane

 

Drewno zastosowane do wykonania ławki nie może być przypadkowe. Do produkcji ławki do domu można użyć jakiegokolwiek drewna byle byłoby tanio. W przypadku ławek, które mają się znajdować w parku muszą one spełniać ściśle określone parametry.

 

Bardzo dobrze do produkcji ławek nadają się drzewa liściaste, które z jednej strony są twarde, a z drugiej strony podczas oddziaływania promieni słonecznych nie wydzielają żywicy. Im drewno będzie twardsze tym jest odporność na wilgoć będzie większa. Drewno znajdujące się na ławkach musi być we właściwy sposób zaimpregnowane. W ławkach, które spotykamy w parkach drewno jest wykorzystane tylko do siedziska, a reszta konstrukcji wykonana jest z metalu.

 

15467051257_6337463235_z

 

Ławka żeliwna

 

Żeliwo jest stopem łączącym żelazo wraz z węglem oraz innymi ważnymi dodatkami. Można robić dowolne odlewy o dowolnym kształcie. Co ważne żeliwo jest bardzo odporne na działanie korozji oraz na uszkodzenia mechaniczne. Można powiedzieć, że ławka z żeliwa jest wieczna, bo nic nie jest wstanie jej zagrozić. Taka ławka bardzo dużo waży, co daje kolejny plus, ponieważ nie trzeba jej nawet za mocno kotwiczyć. Bardzo często z żeliwa wykonuje się elementy konstrukcyjne ławki, czyli nogi, oparcia, podłokietniki. Na stelażu natomiast montuje się już drewno, jako siedzisko. Ławkę przymocowuje się do podłoża albo przy pomocy kołków albo betonując jej nogi.

 

Ławki stalowe

 

Stal kuta jest bardzo droga zwłaszcza, jeśli ma to być stal wykonana przez artystę. To, dlatego typowo kute ławki bardzo rzadko trafiają do parków. Najczęściej wybiera się tańsze rozwiązanie, czyli stal czarną lub star nierdzewną. Stalowe ławki nie mają tego uroku, co ławki żeliwne, ale na pewno są eleganckie i praktyczne. Stal nierdzewna jest odporna na warunki atmosferyczne, jest bardzo wytrzymały, ale i lekka. Mimo tych atutów jest mniej plastyczna od żeliwa.

 

Czasy, kiedy liczyła się tylko trwałość i praktyczność odchodzą w zapomnienie. Dzisiaj musi liczyć się też wygląd łatki, bo wtedy przestrzeń miejsca o wiele lepiej się prezentuje. Krajobraz tego wymaga, ale i ludzie, którzy przemieszczają się po parkach i ulicach tego chcą. Architekt planujący wszystko musi wiedzieć jak połączyć wszystkie elementy żeby można było uzyskać najlepsze efekty. Dobranie stylu do miejsca, w którym mała architektura ma się znajdować jest bardzo ważne. Stylowa ławka przyciąga bardzo uwagę i każdemu się bardzo podoba. Ławka musi mieć swój niepowtarzalny design.