W gorące letnie popołudnie miło jest spędzić czas w chłodnym cieniu drzew, gdzieś w parku nad oczkiem wodnym, czytając książkę lub po prostu odpoczywając. Usiąść wtedy możemy na jednej z parkowych ławeczek. Są one najróżniejszego kształtu i wielkości; przybierają np. formę romantyczną i klasyczną, lub też bardziej prostą i skromną.

Jeśli cenimy kształty klasyczne, nawiązujące do tradycji, warto przyjrzeć się bliżej „ławce koronkowej „. Posiada ona bardzo bogate i ciekawie wykonane zdobienia podpór i podłokietników. Szczególny design tej ławki sprawia , że wygląda ona niezwykle romantycznie i wręcz idealna jest do chwili odpoczynku podczas nastrojowej randki . Ławka odznacza się subtelnym wyglądem, lecz mimo to jest bardzo stabilna oraz wytrzymała na działanie słońca, deszczu i wiatru. Oprócz interesującego wyglądu ławka ta jest bardzo wygodna, posiada siedzisko o typie leżakowym, które płynnie przechodzi w oparcie. Dzięki temu każdy człowiek, bez względu na wzrost i tuszę, może przyjąć obrać dowolną, relaksacyjną pozycję. Wygodne, drewniane siedzisko ławki wykonane jest z drewna a jego listwy są impregnowane i zabezpieczone bejcolakiem.

  Inną ławką o klasycznym wyglądzie, świetnie nadającą się do miejskich parków, jak i do pomniejszych skupisk zieleni; ławką którą warto umieścić wśród kwitnących klombów, będzie”Ławka chińska”.Tak jak wymieniona wcześniej „Ławka koronkowa” jest wykonana w sposób fantazyjny i ozdobny, szczególnie misternie zrobione są oparcia. Model wykonany jest z żeliwnych czarnych odlewów oraz z sosnowych desek , pomalowanych trzy razy bejcolakierem.

Modelem bardziej prostym formie, aczkolwiek również nawiązującym do klasyki, jest „Ławka wiedeńska”. Wykonana z żeliwa i drewna świerkowego odznacza się zgrabnym kształtem. Generalnie zbudowana jest z czterech mahoniowych deseczek tworzących siedzisko i oparcie, a wspiera się na czterech niewielkich czarnych, żeliwnych nóżkach. Elementy żeliwne ławki zabezpieczono farbą antykorozyjną, a drewniane listwy pomalowano lakierobejcą lub farbą akrylową.

Clipboard02

Do miejsc gdzie znajdują się centra rozrywki lub centra sztuki nowoczesnej bardziej pasują formy oszczędne w zdobienia, bardziej proste i surowe w kształcie. Takie wymogi spełniają np. „Ławki młodzieżowe”. Wykonane są ze stali i metalu, posiadają drewniane siedziska w kolorze mahoniowym i długie czarne nóżki wykonane z ocynkowanych, malowanych proszkowo rur. Odznaczają się ciekawym designem i są wyjątkowo trwałe. Innym przykładem takiej ławki o nowoczesnej formie będzie stalowo- drewniana ławka „Modern”, odznaczająca się wyjątkowo ciekawą bryłą. O charakterystycznym kształcie decyduj a nogi wykonane z metalu i wygięte w ciekawy sposób do tyłu, co daje niezykle ciekawy efekt.

Ławką parkową o szczególnie stabilnej formie i ciekawym wyglądzie będzie „Ławka betonowa Berlin II”. Podstawa ławki wykonana jest z betonu, stanowią ją dwa klocki betonowe. Siedzisko wykonane jest z drewna świerkowego, pomalowanego lakierobejcą lub farbą akrylową o kolorze mahoniowym. Design tego modelu sprawia, że pasuje on zarówno do przestrzeni klasycznych jak i nowoczesnych.

Źródło: http://www.eco-market.pl/lawki-parkowe