Ostatnio coraz popularniejsze staje się tak zwane „DIY” czyli zrób to sam. Jeśli puścimy wodze naszej fantazji jesteśmy w stanie zrobić praktycznie wszystko. Wystarczy tylko pomysł, trochę czasu i bez problemu możemy wykonać nawet ławkę parkową. Zrobienie ławki parkowej, mimo iż może wydawać się skomplikowane, wcale takie nie jest. Z tego wpisu dowiecie się, jak niewielkim nakładem finansowym można wykonać ławkę parkową bądź ogrodową, dokładnie taką, jaką chcecie.

Czego będziemy potrzebować do wykonania takiej ławki? Jest kilka rozwiązań. Możemy do tego celu użyć na przykład starych palet. Będą nam potrzebne dwie palety. Oprócz tego bezwzględnie musimy zaopatrzyć się w impregnat do drewna. Ławka będzie znajdowała się na zewnątrz, więc materiał z którego jest wykonana musi zostać odpowiednio zabezpieczony. Oprócz impregnatu do drewna, będziemy potrzebować wkrętarki, gwoździ i przecinarki do drewna. Do wykonania nóżek naszej ławki i ewentualnych podłokietników, potrzebujemy dość szerokich i długich listewek o przekroju kwadratowym.

Przycinamy naszą paletę w taki sposób, żeby powstały dwie części – większa i mniejsza. Większa część będzie tworzyła oparcie naszej ławki. Za pomocą gwoździ mocujemy oparcie ławki do siedziska, które będzie tworzyła druga paleta. Następnie przycinamy do pożądanej przez nas długości belki o przekroju kwadratu. Potrzebujemy czterech nóżek – ich długość bez problemu możemy sami dopasować. Mocujemy nóżki do spodu siedziska ławki. Jeśli chcemy, możemy skonstruować też podłokietniki. W tym celu wystarczy przyciąć belki i zamontować je do oparcia i siedziska. Nie jest to jednak konieczne.

17020650480_64e69bb8b8_z

Ławka parkowa jest już złożona. Upewniamy się jeszcze czy wszystkie jej elementy zamocowane są stabilnie i nic nie jest obluzowane. W razie gdyby coś się ruszało, bądź było niestabilne, należy dodatkowymi gwoździami wzmocnić elementy konstrukcji.

Ostatnim etapem w konstruowaniu ławki parkowej jest jej zabezpieczenie. W tym celu używamy lakierobejcy bądź drewnochronu. Jest to bardzo istotne, ponieważ nasza ławka będzie znajdowała się na zewnątrz a tym samym będzie wystawiana na działanie czynników atmosferycznych. Impregnat do drewna uchroni ją przed zawilgoceniem.

Naszą ławkę parkową możemy też pomalować farbą akrylową w wybranym przez nas kolorze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pokrycie ławki farbą możemy wykonać dopiero po wyschnięciu impregnatu. Ważne jest także to, by po pomalowaniu ławki farbą akrylową, dodatkowo zabezpieczyć ją werniksem do farb. Uchroni to farbę przed odpadaniem. Werniks do farby możemy kupić zarówno w sklepie z artykułami dla plastyków, ale tez w każdym większym markecie budowlanym. Warto wspomnieć też o tym, że werniks możemy kupić zarówno w sprayu jak i w puszcze. Do każdego tego typu produktu załączana jest instrukcja obsługi, więc nie musimy się obawiać, że nie będziemy wiedzieli w jaki sposób zabezpieczyć farbę. Kiedy ławka już wyschnie, wystarczy ułożyć na niej poduszki. Nasza ławka ogrodowa jest już gotowa!